Abilene Independent School District
2017-2018 Elementary Academic UIL Meet – Final Results
ART – 4TH GRADE
- Jailyn Jaques – Bassetti Elementary
- Jaelyn De La Cruz – Bassetti Elementary
- Bryton Lew – Dyess Elementary
- Sofia Valdez – Johnston Elementary
- Madison Davis – Dyess Elementary
- Gilaine Lushika – Bowie Elementary
ART – 4TH GRADE TEAMS
- Bassetti Elementary – Ana Sanchez, Jaelyn De La Cruz, Jailyn Jaques
- Johnston Elementary – Aurora Harris, Phillip Emillio Lopez, Ruth Barnes, Sofia Valdez
- Bowie Elementary – Damien Swangin, Gilaine Lushika, Mason Smith
- Ward Elementary – Benjamin Zickefoose, Gracie Garcia, Hailey Hollingsworth, Zakaria Peters
ART – 5TH GRADE
- Gia Ward – Jackson Elementary
- Carlee Tijerina – Bassetti Elementary
- Isaiah Gomez – Bassetti Elementary
- Jacolby Smith – Taylor Elementary
- Alexa Lubanga – Taylor Elementary
- Jackson McEntyre – Dyess Elementary
ART – 5TH GRADE TEAMS
- Bassetti Elementary – Carlee Tijerina, Lilly Daniel, Na’Kaiera Hargera
- Taylor Elementary – Alexa Lubanga, Averi Hymel, Jacolby Smith
- Johnston Elementary – Analicia Nuncio, Chyene Wright, Isabella Mowery
- Dyess Elementary – Maxime Shami, Vivian Perez, Claudia LaTorre, Jackson McEntyre, Lucas McGinnis
CHESS – GRADE 2
- Payton Keesee – Taylor Elementary
- tie Ben Houghtalen – Taylor Elementary
Evan Brown – Johnston Elementary
Spencer Price – Thomas Elementary - Grayson Heseman – Austin Elementary
- tie Brett Rolan – Johnston Elementary
Cameron Copeland – Thomas Elementary
Linkan Jay – Johnston Elementary - tie Collin Stevenson – Jackson Elementary
Wyatt Riddle – Taylor Elementary - tie Charles Hoover – Jackson Elementary
Toby Garcia Austin Elementary
CHESS – GRADE 2 TEAMS
- Taylor Elementary – Ben Houghtalen, Payton Keesee, Wyatt Riddle
- Johnston Elementary – Brett Rolan, Evan Brown, Linkan Jay
- Austin Elementary – Alex Barrientos, Grayson Heseman, Toby Garcia
CHESS – GRADE 3
- tie Aleczaye Valero – Martinez Elementary
Nash Cooper – Taylor Elementary - Eliam Boyer – Taylor Elementary
- Zander Carbaugh – Johnston Elementary
- Alex Collazo – Jackson Elementary
- Austin Pounders – Martinez Elementary
- Cole Copher – Johnston Elementary
CHESS – GRADE 3 TEAMS
- Taylor Elementary – Benjamin Brokaw, Eliam Boyer, Nash Cooper
- Johnston Elementary – Cole Copher, Tristan Taylor, Zander Carbaugh
- Austin Elementary – Andy Lee, Celeta Harkins, Jackson Kitts
CHESS – GRADE 4
- Levi Huddleston – Taylor Elementary
- Hudson Pietsek – Johnston Elementary
- Paradice DeMartini – Johnston Elementary
- tie Haden Hayes – Thomas Elementary
Trevor Meeks – Taylor Elementary - Elian Castro – Johnston Elementary
- Melinia Reyes – Taylor Elementary
CHESS – GRADE 4 TEAMS
- Johnston Elementary – Elian Castro Hudson Pietsek, Paradice DeMartini
- Taylor Elementary – Levi Huddleston, Melinia Reyes, Trevor Meeks
- Austin Elementary – Caden Camp, Carson Murphy, Kayden Chandler
CHESS – GRADE 5
- tie Gabriel Gonzales – Ward Elementary
Rylan Salyers – Ward Elementary - Branson Werner – Taylor Elementary
- Taryn McKnight – Thomas Elementary
- Elias Delgadillo – Ward Elementary
- Luke Bunton – Taylor Elementary
- Jonas Kaufmann – Thomas Elementary
CHESS – GRADE 5 – TEAMS
- Ward Elementary – Elias Delgadillo, Gabriel Gonzales, Rylan Salyers
- Taylor Elementary – Branson Werner, Dayton Greer, Luke Bunton
CREATIVE WRITING – GRADE 2
- Micky Randreza – Thomas Elementary
- Elexie Sniegowski – Taylor Elementary
- McKenzie Yeazel – Thomas Elementary
- Anthony Ntambwe – Bowie Elementary
- Analeigh Adams – Martinez Elementary
MAPS, GRAPHS, & CHARTS – GRADE 5
- Nolan Sullivan – Taylor Elementary
- Jayden Palacios – Ward Elementary
- Daniel Ranaudo – Ward Elementary
- James Jarvis – Bassetti Elementary
- Kevin Reyes – Bassetti Elementary
- Noah Joynes – Dyess Elementary
MAPS, GRAPS, & CHARTS – GRADE 5 TEAMS
- Ward Elementary – Carter Castaneda, Daniel Ranaudo, Jayden Palacios
- Dyess Elementary – Jacie Shipley, Lily Walker, Noah Joynes
- Bonham Elementary – Grace Vinson, Karisty Vinson, Peyton Baird
MUSIC MEMORY – GRADE 3
- Cheyenne Loyd – Dyess Elementary
- Davis Goolsby – Taylor Elementary
- Cienna Uratea – Bassetti Elementary
- Brolin Simpson – Dyess Elementary
- Corbin Barbarick – Taylor Elementary
- Abigail Akanda – Dyess Elementary
MUSIC MEMORY – GRADE 3 — Perfect Paper Honors
- Cheyenne Loyd – Dyess Elementary
- Davis Goolsby – Taylor Elementary
- Cienna Uratea – Bassetti Elementary
MUSIC MEMORY – GRADE 3 TEAMS
- Dyess Elementary – Abigail Akanda, Brolin Simpson, Cheyenne Loyd, David Whorton, Teofila Barnes
- Taylor Elementary – Abigail Weatherby, Corbin Barbarick, Davis Goolsby, Kamber Thomas, Landon Mullins
- Bassetti Elementary – Ainsley French, Cienna Uratea, Erin Evans
- Jackson Elementary – Haiven Ozuna, Kristian Rodriguez, Sean Trevino
- Ward Elementary – Evangelina Mora-Benson, Luke Rogers, Madeline Callahan
- Bowie Elementary – Alex Jay, Josiah Mendoza, Kalia Peters, Kaydence Robertson
MUSIC MEMORY – GRADE 4
- tie Garrett Frick – Jackson Elementary
Nathan Benson – Dyess Elementary
Pierce Parker – Dyess Elementary
Olivia Weatherford – Taylor Elementary - tie Elliott Diaz – Ward Elementary
Ethan Barriga – Bonham Elementary - Micaela Velasquez – Bassetti Elementary
- Ethan Sherrill – Taylor Elementary
- Karma Davis – Ward Elementary
- Sophia Trang – Dyess Elementary
MUSIC MEMORY – GRADE 4 — Perfect Paper Honors
- Elliott Diaz – Ward Elementary
- Ethan Barriga – Bonham Elementary
- Ethan Sherrill – Taylor Elementary
- Garrett Frick – Jackson Elementary
- Micaela Velasquez – Bassetti Elementary
- Nathan Benson – Dyess Elementary
- Olivia Weatherford – Taylor Elementary
- Pierce Parker – Dyess Elementary
MUSIC MEMORY – 4TH GRADE TEAMS
- Dyess Elementary – David Liddell, Iliana Dillinger, Nathan Benson, Pierce Parker, Sophia Trang
- Jackson Elementary – Coen Alexander, Derek Desrochers, Garrett Frick, Jeremiah Torrez, Laynee Meacham
- Johnston Elementary – Baylee Lawrence, Kaiden Lindley, Sarah Bourn
- Taylor Elementary – Adilyn Rideout, Alexzandria Yocom, Caleb Chaney, Ethan Sherrill, Olivia Weatherford
- Austin Elementary – Hazel Samuels, Josiah Salinas, Mackenzie Morris, Micah Mallet, Zoe Jeter
- Ward Elementary – Baeleigh Stark, Elliott Diaz, Ian Mayer, Karma Davis, Kinsey Stone
MUSIC MEMORY – 5TH GRADE
- Julia Chambers – Austin Elementary
- Rylie Knight – Dyess Elementary
- Madison Tubbs – Dyess Elementary
- Asher Shelburne – Taylor Elementary
- Tristan Tardiff – Austin Elementary
- Justice Villalobos – Jackson Elementary
MUSIC MEMORY – GRADE 5 — Perfect Paper Honors
- Julia Chambers – Austin Elementary
MUSIC MEMORY – 5TH GRADE TEAMS
- Dyess Elementary – Alexa Strong, Madison Tubbs, Rylie Knight, Zoe Daniel
- Taylor Elementary – Asher Shelburne, Dylan Josselet, Jacob Dendinger
- Jackson Elementary – Alejandro Marin, Justice Villalobos, Nathan Adams
NUMBER SENSE – GRADE 4
- Jose Arguello – Ward Elementary
- Gabriel Arp – Bonham Elementary
- Noah Lubanga – Taylor Elementary
- Vorevann Seng – Bassetti Elementary
- Emily Ratliff – Taylor Elementary
- Caleb Monzon – Taylor Elementary
NUMBER SENSE – GRADE 4 TEAMS
- Taylor Elementary – Caleb Monzon, Emily Ratliff, Noah Lubanga
- Ward Elementary – Cohen Fipps, Jose Arguello, Kason Rosario
- Bowie Elementary – Jaxson Clark, Keltie Templin, Manuel Aguinaga
NUMBER SENSE – GRADE 5
- Queen Beltran – Bassetti Elementary
- Simone Ma – Ward Elementary
- Jude Harkleroad – Reagan Elementary
- Alejandro Ibarra – Jackson Elementary
- Michael Nunn – Jackson Elementary
- Zachary Vann – Austin Elementary
NUMBER SENSE – GRADE 5 TEAMS
- Bassetti Elementary – Deangelo Johnson, Queen Beltran, Ryan Guevara
- Jackson Elementary – Alejandro Ibarra, Jeremiah Bynum, Michael Nunn
- Ward Elementary – Gavin Brown, Isaac Villa, Simone Ma
ORAL READING – GRADE 4
- Dylan Bardin – Oritz Elementary
- Winner Moligi – Thomas Elementary
- Joray Cortez – Thomas Elementary
- Vivian Dyer – Bonham Elementary
- Jessa Garcia – Taylor Elementary
- Drew Greenwood – Thomas Elementary
ORAL READING – GRADE 5
- Kaitlyn Johnson – Reagan Elementary
- Aubrey Palmer – Reagan Elementary
- Reed Ridley – Ward Elementary
- Blaze Wiginton – Ward Elementary
- Harlee VanPelt – Dyess Elementary
- Madyson Cordova – Johnston Elementary
READY WRITING – GRADE 3
- Bellah Wells – Bonham Elementary
- Mason Smith – Austin Elementary
- Lora Biddy – Ward Elementary
- Braylon Garcia – Bonham Elementary
- Madison Barton – Austin Elementary
- Leyla Bland – Bowie Elementary
READY WRITING – GRADE 4
- Josie Fletcher – Austin Elementary
- Emerald Wearden – Taylor Elementary
- Lily Muzechenko – Ward Elementary
- Claire Bone – Bonham Elementary
- Wyatt McMillon – Austin Elementary
- Samuel Blackraven – Martinez Elementary
READY WRITING – GRADE 5
- Connell Colley – Austin Elementary
- Anna McMillion – Dyess Elementary
- Zoë Wilson – Taylor Elementary
- Mattie Spaulding – Taylor Elementary
- Skylar Young – Taylor Elementary
- Leiland Davis – Johnston Elementary
SPELLING – GRADE 3
- Noah Vigil – Ward Elementary
- Kyler Cole – Ward Elementary
- Thomas Ranaudo – Ward Elementary
- Levi Gorman – Bowie Elementary
- J’lan Joseph – Bassetti Elementary
- Sephora Ibondo – Thomas Elementary
SPELLING – GRADE 3 TEAMS
- Ward Elementary – Kyler Cole, Noah Vigil, Thomas Ranaudo
- Thomas Elementary – John Chavez, Maya Islas Springer, Sephora Ibondo
- Bassetti Elementary – J’lan Joseph, Krailyn Becker, Steven Rojas
- Johnston Elementary – Kendall Lopez, Kolton Cardenas, Melia Wiesner
- Bowie Elementary – Emilie Espinoza, Alt Harrison Luster, Levi Gorman
- Martinez Elementary – Braden Jaramillo, Alt. Jesenia Narvaez, Lupita Woo
SPELLING – GRADE 4
- Landon McKillip – Bonham Elementary
- tie Logan Hackney – Thomas Elementary
Shushanta KC – Ward Elementary - Kenneth Heck – Ward Elementary
- Rosalene Liu – Thomas Elementary
- Anson Cobarruvias – Oritz Elementary
- Marshal Smith – Jackson Elementary
SPELLING – GRADE 4 TEAMS
- Ward Elementary – Kenneth Heck, Melissa Granados, Shushanta KC
- Thomas Elementary – Jackson Chavez, Logan Hackney, Rosalene Liu
- Taylor Elementary – Brooklyn Johnson, Ray Rivera, Samirah Walker
- Bowie Elementary – Eyan Long, Jasmine Ituarte, Mia Grant
- Austin Elementary – Caroline Flores, Emiah Pedroza, Joshua Castillo
- Oritz Elementary – Anson Cobarruvias, Jolissa Cantu, Julieanna Bradford
SPELLING – GRADE 5
- Daniella Rodriguez – Ward Elementary
- George Sandrowicz – Reagan Elementary
- Gabrielle Rojas – Bassetti Elementary
- Amyah Walzer – Ward Elementary
- Rylie Gossett – Ward Elementary
- Ryan Knight – Dyess Elementary
SPELLING – GRADE 5 TEAMS
- Ward Elementary – Amyah Walzer, Daniella Rodriguez, Rylie Gossett
- Bassetti Elementary – Emma Garcia, Emma Ruiz, Gabrielle Rojas
- Reagan Elementary – Alyssa Herrera, George Sandrowicz, Jaisa Martinez
- Dyess Elementary – Braden Warren, Jayvee Bautista, Ryan Knight
- Bowie Elementary – Clementine Catele, Makaila Cooper, Savannah Bruton
- Bonham Elementary – Alexis Barnes, Iliana Jaramillo, Zaidyn Hernandez
STORYTELLING – GRADE 2
- Olivia Martin – Austin Elementary
- Sophia Maxey – Bonham Elementary
- Beth Shirley – Thomas Elementary
- Sophie Johnson – Ward Elementary
- Hudson Salyers – Ward Elementary
- Haylee Martinez – Thomas Elementary
STORYTELLING – GRADE 3
- Aalayna Lloyd – Lee Elementary
- Madyson Taylor – Lee Elementary
- Skyler Wilson – Taylor Elementary
- Avery Ganske – Johnston Elementary
- Jaeda Hill – Lee Elementary
- Ella Ridley – Ward Elementary